Nový zákon

Nový zákon je soubor 27 knih, které tvoří druhou část křesťanské Bible. Jejich obsahem je působení a kázání Ježíše z Nazareta a počátky křesťanství jakožto víry v Ježíše Krista. Jednotlivé spisy Nového zákona vznikly zhruba mezi léty 50 a 150 našeho letopočtu, byly napsány řecky a shromážděny jako závazný soubor (kánon) ve 2. až 4. století. V té době už byly přeloženy do několika jazyků a rozšířeny po celém území tehdejší Římské říše.

Shekel.cz Vám přeje příjemné chvíle a inspirovaný poslech.

(01 - 04) - Evangelia

Namluvení Evangelií Jaroslavem Achabem Haidlerem.

(05) - Skutky

Namluvení Skutků Jaroslavem Achabem Haidlerem.

(06 - 27) - Epištoly

Namluvení Epištol Jaroslavem Achabem Haidlerem.

(28) - Apokalypsa

Namluvení Apokalypsy Jaroslavem Achabem Haidlerem.

achab

Jaroslav Achab Haidler (* 13. října 1958, Frýdlant v Čechách) je český (především divadelní) herec, překladatel a bývalý ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem. Narodil se ve Frýdlantu a v jeho deseti letech byl jeho otec, pracující jako novinář, po srpnu 1968 zatčen a vězněn. Kvůli špatnému kádrovému posudku tak nemohl studovat, a proto se vyučil spojovým mechanikem. Složil státnice z ruštiny a němčiny. Později působil mezi Adventisty sedmého dne a zajímal se o křesťanství. Z biblických jazyků si vybral ke studiu hebrejštinu.

V divadelním prostředí pracoval nejprve jako kulisák v tehdejším brněnském Divadle bratří Mrštíků a až později začal vystupovat. Při hraní divadla se začal učit hebrejsky, studoval historii a judaismus. Ovlivnil ho chasidismus. Fascinovala ho symbolika, tajemství, znamení a překládal nápisy na židovských náhrobcích. Později se stal praktikujícím židem. Začal se věnovat dokumentaci židovských hřbitovů v Čechách a na Moravě. Hercem na volné noze se stává v roce 1984 a od roku 1989 působí v Činoherním studiu v Ústí nad Labem.

V roce 2010 neúspěšně kandidoval v komunálních volbách v Ústí nad Labem za Českou pirátskou stranu. V březnu 2011 jej správní rada divadla odvolala z postu ředitele pro jeho kritiku vedení města a oficiálně pak pro „překvapivou změnu v komunikaci mezi zástupci města a zástupci divadla, ke které došlo na sklonku roku 2010. V krajských volbách v roce 2012 byl zvolen za hnutí PRO kraj! do zastupitelstva Ústeckého kraje.

Zdroj: Wikipedie, článek Jaroslav Achab Haidler, licence: CC BY-SA 3.0

Marketing řeší AirMarketing.cz